„Najveća čast je služiti Otadžbini“ poručuje narodni poslanik Dane Stanojčić. Našem Vrnjčaninu mandat u Narodnoj skupštini Republike Srbije potvrđen je 1. maja.
Šta za vas predstavlja to što ste izabrani da kao narodni poslanik budete u službi naroda?
– To je velika čast i odgovornost koja čoveka obavezuje. Čast mi je što imam mogućnost da radim i borim se za Vrnjačku Banju – mesto u kome sam odrastao i u kome živim. Velika je odgovornost upravo iz razloga što su građani Vrnjačke Banje dali plebiscitarnu podršku listi „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“ i meni kao kandidatu za narodnog poslanika iz Vrnjačke Banje, na izborima održanim 17. decembra 2023. Najveća čast je služiti svojoj otadžbini. Meni je posebna privilegija to što sam imao priliku da zakletvu položim 1. maja u parlamentu, ispred budućih članova Vlade i mandatara, a da već 2. maja glasam za izbor nove Vlade premijera Miloša Vučevića. Program Vlade Miloša Vučevića, koji sam podržao kao narodni poslanik, garantuje sveukupni napredak, jačanje i očuvanje Srbije.
Kako ocenjujete aktuelnu političku situaciju na državnom, a kako na lokalnom nivou?
– Srbija je u velikim izazovima, pre svega geopolitičkim. Državničkom međunarodnom politikom predsednika Aleksandra Vučića i Vlade Republike Srbije uspeli smo da održimo preko potrebnu stabilnost i da poboljšamo položaj Srbije u međunarodnim odnosima. Srbija se razvija, gradi iz dana u dan. Stabilizovali smo ekonomiju i privredu. Srbija je nezavisna i vojno neutralna, bezbedonosno neuporedivo jača danas nego što je bila početkom ovog veka. To je načelo naše politike – jaka, stabilna uticajna Srbija koja štiti svoje interese i okuplja Srbe ma gde oni da žive. U ekspozeu mandatara Miloša Vučevića, jasno je stavljeno do znanja da se kurs nacionalne politike neće menjati, što meni kao narodnom poslaniku po političkim ubeđenjima koje imam, daje apsolutni putokaz šta trebam da radim i koje stavove da zastupam i branim. Dakle, nastavljamo borbu za očuvanje našeg teritorijalnog integriteta, Kosova i Metohije kao sastavnog dela Srbije. Nastavljamo da branimo interese Republike Srpske u skladu sa Dejtonskim sporazumom i da unapređujemo specijalne odnose sa našim narodom zapadno od Drine. Borićemo se svakodnevno da Srbija bude što jača, što bezbednija ali i što respektabilnija. Ostaćemo lideri na Balkanu, vodeći suverenu politiku. Poznavajući aktuelnog premijera Miloša Vučevića, koji je kao gradonačelnik Novog Sada stvorio ambijent da Novi Sad bude mesto okupljanja svih Srba iz regiona, verujem da će i sada kao premijer da učini sve da Srbija bude matica – Pijemont svih Srba regiona, bez obzira da li oni žive u Prijedoru, Budvi ili Kumanovu. Srbija teži pridruživanju Evropskoj uniji, međutim, aktuelna politika je evro realistična – primenjujemo evropske standarde i sarađujemo sa evropskim fondovima do mere koja je u nacionalnom interesu Srbije, bez ucena i uslovljavanja. Najbolji primer suverene politike Srbije je taj što, poštujući istorijsko prijateljstvo sa Rusijom, nismo uveli sankcije, uprkos neborojanim pritiscima.
Kada je reč o Vrnjačkoj Banji, nakon dvanaest godina vlasti Srpske napredne stranke i naših koalicionih partnera, u kojoj sam učestvovao, jedino mogu da kažem – razvoj Vrnjačke Banje ne sme da stane! Znamo gde smo bili juče, znamo gde smo danas, ali vrlo je važno da zajedno radimo na to tome kako će Vrnjačka Banja izgledati sutra. Veliki, rekao bih, istorijski projekti se dešavaju u Vrnjačkoj Banji – pre svega mislim na izgradnju Moravskog koridora koji će do kraja godine doći do Vrnjačke Banje. Koliki je značaj tog auto-puta građani će moći vrlo brzo da vide, jer će Vrnjačka Banja kao turističko mesto prve kategorije, biti saobraćajno povezana i sa istokom i sa zapadom, severom i jugom. Otvoren je i aerodrom „Morava“ u Lađevcima što takođe predstavlja potpuno drugačije parametre života i bavljenja turizmom kao naše osnovne privredne grane. Vrnjačkoj Banji je potrebna politička stabilnost i mudrost, da se nastavi sa investicijama, pre svega u hotelijerstvo i turizam. Radićemo i na tome da uz auto-put stvorimo industrijsku zonu. Verujem da će biti otvoreni određeni proizvodni pogoni za ljude koji nisu obrazovani za rad u turizmu i hotelijerstvu, kako bi i oni mogli da nađu adekvatan posao u svojoj struci i kako bi ostali da žive i rade u Banji. Sa druge strane veliki izazov nam je da se očuva životni standard ali i komoditet Vrnjčana. Da se zakonski usmeri urbanizacija, da se očuva životna sredina i prirodni resursi Vrnjačke Banje. Jednostavno rečeno cilj nam je da Vrnjčani uživaju, a da se gosti lepo provode, leče, uživaju i da svi zajedno živimo bolje.
Da li ćete se kao poslanik zalagati za projekte usmerene ka Vrnjačkoj Banji i kako planirate da doprinesete razvoju naše lokalne zajednice?
– Vrnjačka Banja kao i svi drugi gradovi i Opštine u Srbiji isključivo snagom svojih projekata mogu da konkurišu pred resornim ministarstvima ali i pred evropskim i drugim fondovima. Mi smo zaista tu konkurentni projektima koji su Vrnjačkoj Banji neophodni. Stvorili smo pozitivni poslovni ambijent što nam je jak vetar u leđa. Ja sam neposredno pre imenovanja za narodnog poslanika, razgovarao sa aktuelnim rukovodstvom Opštine i predsednikom Bobanom Đurovićem, definisali smo nekoliko strateških projekata koje Vrnjačka Banja uz pomoć države treba da realizuje. Pre svega prioritet svih prioriteta je završetak Moravskog koridora. Mogu slobodno da kažem da živimo u istorijskom trenutku za Vrnjačku Banju zato što ćemo dočekati da Vrnjačka Banja bude na auto-putu. Drugi projekat je izgradnja kompletne kanalizacione mreže na teritoriji Opštine Vrnjačka Banja dužine 64 kilometra. Očekujem da u narednih godinu dana počnu radovi, da svaki deo Vrnjačke Banje bude pokriven modernom kanalizacionom mrežom i da izgradimo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. Vrlo je bitno očuvati životnu sredinu i Banju u svom suštinskom obliku, mi ćemo na tome zajedno raditi. Kandidovan je i projekat izgradnje Gondole kroz javno-privatno partnerstvo sa porodicom Đoković, taj projekat je predstavljen i u sklopu velikog državnog programa „Skok u budućnost –Srbija 2027“. Verujem da ćemo time napraviti ogroman iskorak ka planini Goč, tom nebrušenom dijamantu Vrnjačke Banje. Goč će dobiti potpuno novo lice i nove sadržaje. Imamo šansu da od Goča napravimo rekreativni centar, sportski centar, skijaški centar, centar za izlete, za uživanje, samim tim da produžimo turističku sezonu u Vrnjačkoj Banji. Radićemo na poboljšanju uslova života u Vrnjačkoj Banji, imajući u vidu da se vrlo brzo razvijamo, potrebne su nam nove količine pijaće vode. Te probleme ćemo rešavati dvojako, pre svega nadvišenjem akumulacione brane na Selištu, čime ćemo obezbediti nove količine zdrave pijaće vode. Rekonstrukcijom vodovodne mreže koja je već započeta i modernizacijom filterskih postrojenja obezbedićemo adekvatno, kontinuirano i zdravo snabdevanje pijaćom vodom i stanovnika i naravno, hotela i apartmana. Goruća stvar za Vrnjačku Banju je pitanje saobraćaja i nedostatka parking mesta. U naredne dve godine nastojaćemo da duplo povećamo broj parking mesta izgradnjom novih parkirališta i dve garaže. Vrnjačka Banja ulaže puno i u sport, očekuje se izgradnja kompleksa sportskih terena u Vrnjcima, dobićemo i teren sa veštačkom travom i balon halu, tako da ćemo i na tom polju biti konkurentni sa drugim turističkim centrima u Srbiji. Moramo očuvati, modernizovati ali i podići kvalitet kulturnih i zabavnih manifestacija, time ići u korak sa Beogradom, jer tradicija manifestacija Vrnjačke Banje, ma koliko to ambiciozno zvučalo, uvek je za merilo imala Beograd – ništa manje od toga!
Kako funkcionišu Skupštinski odbori, s obzirom da ste izabrani u tri odbora, i to: Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja, Odbor za kontrolu službi bezbednosti, Odbor za odbranu i unutrašnje poslove?
– Imenovanje u Skupštinske odbore predstavlja izuzetnu obavezu i odgovornost, to su vrlo ozbiljni odbori sa složenim temama koje su na dnevnom redu. Te teme su od nacionalnog interesa, pre svega, interesa nacionalne bezbednosti. Skupštinski odbori su radna tela kroz koje se odlučuje o zakonskim predlozima, koji se kasnije dostavljaju Narodnoj skupštini na razmatranje. Odbori u koje sam imenovan, posebno Odbor za kontrolu službi bezbednosti je specifičnog karaktera, zato što razmatra i daje ocene radu bezbednosnih službi. Daću sve od sebe da, prateći politiku predsednika Vučića, Vlade i premijera Vučevića u skladu sa zakonom, poslovnikom i svojim ovlašćenjima adekvatno i blagovremeno reagujem i u Odborima ali i u Narodnoj Skupštini pri donošenju ili promeni određenih zakonskih rešenja i propisa.
Asocijacija za Vrnjačku Banju je banjski turizam, kako sačuvati taj renome i ići dalje?
– Vrnjačka Banja je u prethodnoj deceniji napravila ogroman iskorak napred, pre svega u investicionoj politici. Stvoren je pozitivan poslovni ambijent, uloženo je dosta u nove moderne hotelske kapacitete, stvoreni su novi turistički sadržaji, adaptirani su i renovirani postojeći. Međutim, ne treba zaboraviti da je Vrnjačka Banja centar zdravstvenog i kulturnog turizma. Samo očuvanjem i unapređenjem svih resursa Vrnjačke Banje možemo ostati konkurentni. Mi smo sada na prekretnici, ne smemo da zaustavimo ovaj tempo razvoja, teško da bi imali u bliskoj budućnosti sličnu istorijsku šansu, imajući u vidu dolazak auto-puta i izgradnju Gondole. Sa druge strane, moramo biti oprezni i obazrivi da zaštitimo pre svega mineralne izvore, izvore pijaće vode, našu ekologiju, životnu sredinu. Projekti koje ćemo raditi maksimalno su posvećeni očuvanju srca Vrnjačke Banje – to su naši parkovi, mineralna izvorišta i priroda. Ne smemo da izgubimo iz vida da je u Srbiji već nekoliko banja privatizovano, imaćemo ozbiljnu konkurenciju i svakim danom moramo biti bolji u organizacionom, investicionom, manifestacionom i svakom drugom pogledu. Uz podršku predsednika države i republičke Vlade, siguran sam da ćemo Vrnjačku Banju očuvati na ovom najvišem nivou na koji smo je i doveli. Ne samo očuvati već i unaprediti!
Da li čitate „Vrnjačke novine“ i šta za vas one predstavljaju?
– „Vrnjačke novine“, kao i Kulturni centar i Radio Vrnjačka Banja koje je stvarao moj otac, za mene predstavljaju život i podsećanje na detinjstvo, mladost i jedno vrlo specifično urbano sazrevanje. Rado ih čitam. Vrnjačke novine su hronika i pisana istorija Vrnjačke Banje, da ih nema zaboravili bismo šta smo radili i gde smo bili. Zaboravili bi mnoge ljude koji su svoj život utkali u Vrnjačku Banju. Uz Zamak kulture, vrnjački Bioskop, Radio Vrnjačku Banju, Biblioteku predstavljaju kulturni temelj Vrnjačke Banje. „Vrnjačke novine“ su živa hronika Banje – treba da beleže sve ono što radimo, kako živimo i kako razmišljamo. Naravno, treba da beleže i greške i zablude, kako bi buduća pokoljenja učila na našim greškama. „Vrnjačke novine“ su jedan neizostavni deo Vrnjačke Banje i mog sentimenta.
Dane Stanojčić rođen je 19. marta 1979. godine. Po profesiji je diplomirani politikolog. Živi i radi u Vrnjačkoj Banji. Otac je dve ćerke Mine i Maše.
U profesionalnoj karijeri radio je kao novinar Radio Vrnjačke Banje, magazina „Auto“ i „Rok ekspres“ u Beogradu. Autor je nekoliko medijskih projekata od kojih je najznačajniji dokumentarni film „Godine u (v)etru“ o 50 godina Radio Vrnjačke Banje. Radio je u organizaciji Festivala filmskog scenarija.
U Vrnjačkoj Banji pet puta uzastopno od 2004. biran za odbornika SO Vrnjačka Banja. Obavljao je funkciju predsednika Skupštine opštine Vrnjačka Banja, zamenika predsednika Skupštine opštine, direktora Turističke organizacije Vrnjačka Banja i direktora RTV Vrnjačka Banja. Mandat narodnog poslanika potvrđen mu je 1. maja 2024. godine.








