U okviru projekta "Oplaneti se: Smanjimo količinu otpada", koji se realizuje kroz EKO-SISTEM program u organizaciji Mladih istraživača Srbije, a uz podršku Švedske, Centar za decu i omladinu Vrnjačke Banje organizovao je 29. oktobra radionicu u Ugostiteljsko-turističkoj školi na temu smanjenja otpada.
Učesnici radionice bili su učenici UTŠ, a predavanje su održale Marijana Trifunović, dipl. bibliotekarka, Marija Crkvenjakov, dipl. biolog i master profesor, kao i Marijana Ilić, dipl. profesor biologije. Takođe, gostovale su i predstavnice udruženja "Čajetinska čajka" iz Zlatiborskog okruga, dok su predavanje održale i članice lokalnog tima – nastavnice UTŠ i inženjerke zaštite životne sredine.
Učenici su sa velikom pažnjom pratili prezentacije koje su se bavile upravljanjem otpadom iz domaćinstava i ugostiteljskih objekata, pravilnim odvajanjem otpada, značajem reciklaže i smanjenjem otpada od hrane i ambalaže, kao i načinima pravilnog odlaganja komunalnog otpada.
Prema istraživanjima o stavovima građana i analizama lokalnih politika upravljanja otpadom na teritoriji opštine Vrnjačka Banja, koje je sproveo Centar za decu i omladinu, unapređenje sistema selekcije i reciklaže jedan je od glavnih prioriteta zajednice. Jasno je da smanjenje količine otpada, posebno kroz pravilno razdvajanje i recikliranje, može značajno doprineti smanjenju otpada koji završava na deponiji.
U skladu sa tim, istaknuta je potreba za usklađivanjem lokalnih i regionalnih planova upravljanja otpadom sa merama predviđenim novim Nacionalnim planom smanjenja stvaranja otpada, koji je usvojen početkom 2025. godine.








