16.7 C
Kraljevo
Четвртак, јун 11, 2026
spot_img
PočetnaVestiPokrećemo promene: Mladi Vrnjačke Banje u misiji smanjenja otpada

Pokrećemo promene: Mladi Vrnjačke Banje u misiji smanjenja otpada

U okviru projekta "Oplaneti se: Smanjimo količinu otpada", koji se realizuje kroz EKO-SISTEM program u organizaciji Mladih istraživača Srbije, a uz podršku Švedske, Centar za decu i omladinu Vrnjačke Banje organizovao je 29. oktobra radionicu u Ugostiteljsko-turističkoj školi na temu smanjenja otpada.

Učesnici radionice bili su učenici UTŠ, a predavanje su održale Marijana Trifunović, dipl. bibliotekarka, Marija Crkvenjakov, dipl. biolog i master profesor, kao i Marijana Ilić, dipl. profesor biologije. Takođe, gostovale su i predstavnice udruženja "Čajetinska čajka" iz Zlatiborskog okruga, dok su predavanje održale i članice lokalnog tima – nastavnice UTŠ i inženjerke zaštite životne sredine.

Google search engine

Učenici su sa velikom pažnjom pratili prezentacije koje su se bavile upravljanjem otpadom iz domaćinstava i ugostiteljskih objekata, pravilnim odvajanjem otpada, značajem reciklaže i smanjenjem otpada od hrane i ambalaže, kao i načinima pravilnog odlaganja komunalnog otpada.

Prema istraživanjima o stavovima građana i analizama lokalnih politika upravljanja otpadom na teritoriji opštine Vrnjačka Banja, koje je sproveo Centar za decu i omladinu, unapređenje sistema selekcije i reciklaže jedan je od glavnih prioriteta zajednice. Jasno je da smanjenje količine otpada, posebno kroz pravilno razdvajanje i recikliranje, može značajno doprineti smanjenju otpada koji završava na deponiji.

U skladu sa tim, istaknuta je potreba za usklađivanjem lokalnih i regionalnih planova upravljanja otpadom sa merama predviđenim novim Nacionalnim planom smanjenja stvaranja otpada, koji je usvojen početkom 2025. godine.

Najnovije vesti

Ostavi komentar

Molimo vas ostavite kometnar
Please enter your name here

Najnovije vesti

- Advertisment -spot_img